PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷100V; Uout: 1÷400V; SO8-EP
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT8304IS8E#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT8304IS8E#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷100V; Uout: 1÷400V; SO8-EP
| Output current | 5.6A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8-EP |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck, buck-boost, flyback |
| Frequency | 11...350kHz |
| Input voltage | 3...100V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |