DC/DC converter
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT8471EFE#PBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LT8471EFE#PBF
Specification for DC/DC converter
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP20 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Topology | boost, buck, flyback, forward |
| Frequency | 0.1...2MHz |
| Output voltage | 50V DC |
| Input voltage | 2.6...50V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |