PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷42V; Uout: 1÷42V; QFN40; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT8601EUJ#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LT8601EUJ#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷42V; Uout: 1÷42V; QFN40; buck
| Output current | 2.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | QFN40 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 3 |
| Topology | buck |
| Frequency | 0.25...2.2MHz |
| Input voltage | 3...42V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |