PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.4÷42V; Uout: 0.97÷41.6V; QFN28; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LT8612EUDE#PBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LT8612EUDE#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.4÷42V; Uout: 0.97÷41.6V; QFN28; buck
| Output current | 6A |
| Mounting | SMD |
| Case | QFN28 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 0.2...2.2MHz |
| Input voltage | 3.4...42V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |