Operational amplifier; Channels: 2; DIP16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTC1047CN8#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LTC1047CN8#PBF
Product downloads
Specification for Operational amplifier; Channels: 2; DIP16
| Mounting | THT |
| Case | DIP16 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | zero-drift |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Open-loop gain | 130dB |
| Slew rate | 0.2V/μs |
| Input offset voltage | 3µV |