Operational amplifier; 1.2MHz; Channels: 1; DIP8
Multiples:
50.0
Minimum quantity:
50.0
Product code:
LTC1052CN8#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LTC1052CN8#PBF
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 1.2MHz; Channels: 1; DIP8
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | zero-drift |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 1.2MHz |
| Open-loop gain | 140dB |
| Slew rate | 4V/μs |