PMIC; DC/DC converter; Uin: 0÷48V; Uout: 5V; SO16; buck
Multiples:
50.0
Minimum quantity:
50.0
Product code:
LTC1149CS-5#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LTC1149CS-5#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 0÷48V; Uout: 5V; SO16; buck
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 250kHz |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 0...48V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |