PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.7÷36V; Uout: 1.19÷36V; SSOP16; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTC1625CGN#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LTC1625CGN#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.7÷36V; Uout: 1.19÷36V; SSOP16; buck
| Output current | 50mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SSOP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 150kHz |
| Input voltage | 3.7...36V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |