PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.65÷8.5V; Uout: 0.8÷8.5V; SO8; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTC1627CS8#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LTC1627CS8#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.65÷8.5V; Uout: 0.8÷8.5V; SO8; buck
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 35...350kHz |
| Input voltage | 2.65...8.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |