PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.8÷10.3V; Uout: 5V; SSOP20; H-bridge
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTC1922EG-1#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LTC1922EG-1#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.8÷10.3V; Uout: 5V; SSOP20; H-bridge
| Output current | 40A |
| Mounting | SMD |
| Case | SSOP20 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | H-bridge |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 3.8...10.3V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |