PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.9÷4.4V; Uout: 5.1V; DFN10
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTC3215EDD#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LTC3215EDD#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.9÷4.4V; Uout: 5.1V; DFN10
| Output current | 700mA |
| Mounting | SMD |
| Case | DFN10 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | charge pump |
| Frequency | 900kHz |
| Output voltage | 5.1V DC |
| Input voltage | 2.9...4.4V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |