PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.63÷5.5V; Uout: 0.8÷5V; TSSOP16; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTC3412EFE#PBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LTC3412EFE#PBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.63÷5.5V; Uout: 0.8÷5V; TSSOP16; buck
| Output current | 2.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 950kHz |
| Input voltage | 2.63...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |