PMIC; DC/DC converter; Uoper: 1.5÷4.6V; Uout: 5.1V; QFN16; boost
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
LTC3450EUD#TRPBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LTC3450EUD#TRPBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uoper: 1.5÷4.6V; Uout: 5.1V; QFN16; boost
| Output current | 90mA |
| Mounting | SMD |
| Case | QFN16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Number of channels | 3 |
| Topology | boost |
| Output voltage | 5.1V DC |
| Input voltage | 1.5...4.6V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |