PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷50V; Uout: 0.8÷50V; MSOP8; buck
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
LTC3632EMS8E#TRPBF
Manufacturer: Analog Devices (Linear Technology)
Manufacturer code: LTC3632EMS8E#TRPBF
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷50V; Uout: 0.8÷50V; MSOP8; buck
| Output current | 50mA |
| Mounting | SMD |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 2500pcs. |
| Input voltage | 4.5...50V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |