Operational amplifier; 50MHz; 2.8÷6V; Channels: 2; MSOP8; IB: 75pA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTC6244CMS8PBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LTC6244CMS8#PBF
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 50MHz; 2.8÷6V; Channels: 2; MSOP8; IB: 75pA
| Mounting | SMT |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail output |
| Operating voltage | 2.8...6V |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 50MHz |
| Slew rate | 35V/μs |
| Input offset voltage | 0.225mV |
| Input offset current | 75pA |
| Input bias current | 75pA |