Operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTC6362IMS8PBF
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: LTC6362IMS8#PBF
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | precision, rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 180MHz |
| Slew rate | 45V/μs |
| Input offset voltage | 200µV |
| Input offset current | 1.2µA |
| Input bias current | 850nA |