LED; SMD; 3030,PLCC2; green; 450-1120mcd; 3x3x2.1mm; 120°; 3.3÷4.4V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTE67C-U1V2-35
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 3030,PLCC2; green; 450-1120mcd; 3x3x2.1mm; 120°; 3.3÷4.4V
| Mounting | SMD |
| Case | 3030, PLCC2 |
| Operating voltage | 3.3...4.4V |
| Series | TOPLED® |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 3x3x2.1mm |
| Luminosity | 450...1120mcd |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | green |
| Wavelength | 516-534nm |
| LED current | 30mA |