LED; 5mm; red; 5.6÷19mcd; 50°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTL-307E
Manufacturer: LITEON
Manufacturer code: LTL-307E
Product downloads
Specification for LED; 5mm; red; 5.6÷19mcd; 50°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 5.6...19mcd |
| LED colour | red |
| Wavelength | 623nm |
| LED lens | diffused, red |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 10mA |