LED
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
10000.0
Product code:
LTL-353CKR-H4
Manufacturer: LITEON
Manufacturer code: LTL-353CKR-H4
Specification for LED
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 700...1000mcd |
| LED colour | red |
| Wavelength | 628nm |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |