LED; 3mm; green; 8.7÷29mcd; 100°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTL-42NGY8D
Manufacturer: LITEON
Manufacturer code: LTL-42NGY8D
Product downloads
Specification for LED; 3mm; green; 8.7÷29mcd; 100°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 8.7...29mcd |
| LED colour | green |
| LED lens | diffused, green |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 10mA |