LED; 3mm; yellow; 3.8÷30mcd; 100°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTL-42NSV8D
Manufacturer: LITEON
Manufacturer code: LTL-42NSV8D
Product downloads
Specification for LED; 3mm; yellow; 3.8÷30mcd; 100°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 3.8...30mcd |
| LED colour | yellow |
| LED lens | diffused, yellow |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 10mA |