LED; 3mm; bipolar; yellow/green; 30÷140mcd; 50÷240mcd; 100°
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTL14CGSEJ
Manufacturer: LITEON
Manufacturer code: LTL14CGSEJ
Product downloads
Specification for LED; 3mm; bipolar; yellow/green; 30÷140mcd; 50÷240mcd; 100°
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| LED colour | yellow/green |
| LED lens | diffused, white |
| LED version | bipolar |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| Luminosity of green colour | 30...140mcd |
| LED current | 20mA |
| Luminosity of yellow colour | 50...240mcd |