LED; 3mm; blue; 180÷880mcd; 50°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTL17KCBH5D
Manufacturer: LITEON
Manufacturer code: LTL17KCBH5D
Product downloads
Specification for LED; 3mm; blue; 180÷880mcd; 50°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 2.7...3.6V DC |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 180...880mcd |
| LED colour | blue |
| LED lens | blue, diffused |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 20mA |