LED; 3mm; bicolour; red/green; 65÷110mcd; 65÷110mcd; 45°; cathode
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTL1BEKVJNN
Manufacturer: LITEON
Manufacturer code: LTL1BEKVJNN
Product downloads
Specification for LED; 3mm; bicolour; red/green; 65÷110mcd; 65÷110mcd; 45°; cathode
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Common electrode | cathode |
| Number of terminals | 3 |
| LED colour | red/green |
| Wavelength | 572nm, 621nm |
| LED lens | diffused, white |
| LED version | bicolour |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| Luminosity of green colour | 65...110mcd |
| Luminosity of red colour | 65...110mcd |
| LED current | 20mA |