LED; 3mm; bicolour; blue/amber; 110÷880mcd; 40°; Front: convex
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTL1BETBYJR5
Manufacturer: LITEON
Manufacturer code: LTL1BETBYJR5
Product downloads
Specification for LED; 3mm; bicolour; blue/amber; 110÷880mcd; 40°; Front: convex
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Common electrode | cathode |
| Number of terminals | 3 |
| LED colour | blue/amber |
| Wavelength | 470nm, 592nm |
| LED lens | diffused, white |
| LED version | bicolour |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 20mA |
| Luminosity of blue colour | 110...880mcd |
| Luminosity of amber colour | 140...680mcd |