LED; SMD; 3535,PLCC6; RGB; 3.5x3.5x2.5mm; 120°; 20mA; 78/114/114mW
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTSN-D353EGBW
Manufacturer: LITEON
Manufacturer code: LTSN-D353EGBW
Product downloads
Specification for LED; SMD; 3535,PLCC6; RGB; 3.5x3.5x2.5mm; 120°; 20mA; 78/114/114mW
| Mounting | SMD |
| Case | 3535, PLCC6 |
| Power | 78/114/114mW |
| Operating voltage | 1.8...2.6/2.8...3.6/2.8...3.6V |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 3.5x3.5x2.5mm |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | RGB |
| LED lens | transparent |
| LED version | tricolour |
| LED current | 20mA |