LED; SMD; 0603; red; 2.8-28mcd; 1.6x0.8x0.8mm; 130°; 1.6÷2.4V; 10mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTST-C190CKT
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 0603; red; 2.8-28mcd; 1.6x0.8x0.8mm; 130°; 1.6÷2.4V; 10mA
| Mounting | SMD |
| Case | 0603 |
| Power | 62.5mW |
| Operating voltage | 1.6...2.4V |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 1.6x0.8x0.8mm |
| Luminosity | 2.8...28mcd |
| Viewing angle | 130° |
| LED colour | red |
| Wavelength | 628nm |
| LED lens | transparent |
| Front | flat |
| LED current | 10mA |