LED; SMD; 0603; yellow; 0.71-2.5mcd; 1.6x0.8x0.8mm; 130°; 2.1÷2.6V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTST-C190YKT
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 0603; yellow; 0.71-2.5mcd; 1.6x0.8x0.8mm; 130°; 2.1÷2.6V
| Mounting | SMD |
| Case | 0603 |
| Power | 60mW |
| Operating voltage | 2.1...2.6V |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 1.6x0.8x0.8mm |
| Luminosity | 0.71...2.5mcd |
| Viewing angle | 130° |
| LED colour | yellow |
| Wavelength | 588nm |
| LED lens | transparent |
| Front | flat |
| LED current | 10mA |