LED; SMD; 1210; green; 10-125mcd; 3.2x2.4x2.4mm; 25°; 2.1÷2.6V; 10mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LTST-C930GKT
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 1210; green; 10-125mcd; 3.2x2.4x2.4mm; 25°; 2.1÷2.6V; 10mA
| Mounting | SMD |
| Case | 1210 |
| Power | 100mW |
| Operating voltage | 2.1...2.6V |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 3.2x2.4x2.4mm |
| Luminosity | 10...125mcd |
| Viewing angle | 25° |
| LED colour | green |
| Wavelength | 569nm |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED current | 10mA |