LED; SMD; yellow; 480÷950mlm; 140÷355mcd; Ø2.1mm; 120°; 1.9÷2.4V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LY P476-R2T1-26
Manufacturer: OSRAM
Manufacturer code: LY P476-R2T1-26
Product downloads
Specification for LED; SMD; yellow; 480÷950mlm; 140÷355mcd; Ø2.1mm; 120°; 1.9÷2.4V
| Mounting | SMD |
| Operating voltage | 1.9...2.4V |
| Series | PointLED® |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | Ø2.1mm |
| Luminosity | 140...355mcd, 480...950mlm |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | yellow |
| Wavelength | 580-595nm |
| LED version | reverse mount |
| Front | flat |
| LED current | 20mA |