LED; SMD; 3528,PLCC2; yellow; 0.45-1.8mcd; 3.4x3x2.4mm; 120°; 2mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LY-T679-D1F2-1
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 3528,PLCC2; yellow; 0.45-1.8mcd; 3.4x3x2.4mm; 120°; 2mA
| Mounting | SMD |
| Case | 3528, PLCC2 |
| Operating voltage | 2...2.6V |
| Series | TOPLED® |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 3.4x3x2.4mm |
| Luminosity | 0.45...1.8mcd |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | yellow |
| Wavelength | 580-595nm |
| LED current | 2mA |