6 Pos. Male SIL Vertical SMT Conn.
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
M30-6000646
Manufacturer: HARWIN
Manufacturer code: M30-6000646
Product downloads
Specification for 6 Pos. Male SIL Vertical SMT Conn.
| Operating temperature | -25...85°C |
| Contacts pitch | 1.25mm |
| Electrical mounting | soldering, SMT |
| Connector | plug |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 6 |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 1A |
| Connector variant | shrouded |
| Spatial orientation | vertical |