IC: digital; inverter; NOT; Channels: 1; IN: 1; SMD; SC88A; Series: VHC
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
M74VHC1GT04DFT1G
Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: M74VHC1GT04DFT1G
Product downloads
Specification for IC: digital; inverter; NOT; Channels: 1; IN: 1; SMD; SC88A; Series: VHC
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...5.5V DC |
| Case | SC88A |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Technology | TTL |
| Number of inputs | 1 |
| Kind of gate | NOT |