Switch: push-button; Pos: 2; 3A/250VAC; 3A/28VDC; IP67; ON-(ON)
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MAV19A0F20E724JR
Manufacturer: KNITTER-SWITCH
Manufacturer code: MAV19A0F20E724JR
Product downloads
Specification for Switch: push-button; Pos: 2; 3A/250VAC; 3A/28VDC; IP67; ON-(ON)
| Mounting | screw |
| Operating temperature | -20...55°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | push-button |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Terminal pitch | 5mm |
| Body material | stainless steel |
| Mounting hole diameter | Ø19mm |
| Body colour | aluminium |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Panel thickness | max. 10mm |
| Backlight colour | blue |
| Illumination | LED |
| Electrical life | 50000cycles |
| Mechanical impact resistance | IK10 |
| DC contacts rating @R | 3A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 3N |
| Actuator colour | silver |
| Button shape | round |
| Button shape | round |
| Button height | 2mm |
| Button marking | blank |
| Button material | stainless steel |