A/D converter; Channels: 1; 10bit; 1800ksps; 4.75÷5.25V; TQFN12
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
MAX1072ETC+T
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX1072ETC+T
Product downloads
Specification for A/D converter; Channels: 1; 10bit; 1800ksps; 4.75÷5.25V; TQFN12
| Mounting | SMD |
| Case | TQFN12 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 4.75...5.25V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SPI, Microwire, QSPI |
| Operating current | 9mA |
| Converter resolution | 10bit |
| Relative accuracy | 0.5LSB |