A/D converter; Channels: 4; 8bit; 50ksps; 2.7÷5.5V; QSOP16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MAX1111EEE+
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX1111EEE+
Product downloads
Specification for A/D converter; Channels: 4; 8bit; 50ksps; 2.7÷5.5V; QSOP16
| Mounting | SMD |
| Case | QSOP16 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | LPC |
| Operating voltage | 2.7...5.5V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 4 |
| Interface | SPI |
| Operating current | 0.085mA |
| Converter resolution | 8bit |
| Sampling speed | 50ksps |
| Relative accuracy | 0.5LSB |