A/D converter; Channels: 1; 18bit; 0.48ksps; 2.7÷3.6V; QSOP16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MAX11209EEE+
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX11209EEE+
Product downloads
Specification for A/D converter; Channels: 1; 18bit; 0.48ksps; 2.7÷3.6V; QSOP16
| Mounting | SMD |
| Case | QSOP16 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | delta-sigma, LPC |
| Operating voltage | 2.7...3.6V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Operating current | 0.205mA |
| Converter resolution | 18bit |
| Sampling speed | 0.48ksps |
| Relative accuracy | 3LSB |