A/D converter; Channels: 16; 12bit; 500ksps; 1.5÷3.6V; TQFN32
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MAX11337ATJ+
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX11337ATJ+
Product downloads
Specification for A/D converter; Channels: 16; 12bit; 500ksps; 1.5÷3.6V; TQFN32
| Mounting | SMD |
| Case | TQFN32 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 1.5...3.6V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 16 |
| Interface | SPI, DSP, Microwire, QSPI |
| Operating current | 1.4mA |
| Converter resolution | 12bit |
| Sampling speed | 500ksps |
| Relative accuracy | 1LSB |