A/D converter; Channels: 8; 12bit; 94.4ksps; 4.5÷5.5V; QSOP16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
MAX11614EEE+T
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX11614EEE+T
Product downloads
Specification for A/D converter; Channels: 8; 12bit; 94.4ksps; 4.5÷5.5V; QSOP16
| Mounting | SMD |
| Case | QSOP16 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 4.5...5.5V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 8 |
| Interface | I2C |
| Operating current | 0.67mA |
| Converter resolution | 12bit |
| Sampling speed | 94.4ksps |
| Relative accuracy | 1LSB |