A/D converter; Channels: 16; 12bit; 300ksps; 2.7÷3.6V; QSOP24
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MAX11633EEG+
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX11633EEG+
Product downloads
Specification for A/D converter; Channels: 16; 12bit; 300ksps; 2.7÷3.6V; QSOP24
| Mounting | SMD |
| Case | QSOP24 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 2.7...3.6V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 16 |
| Interface | Microwire, QSPI, SPI |
| Operating current | 1.05mA |
| Converter resolution | 12bit |
| Sampling speed | 300ksps |
| Relative accuracy | 1LSB |