A/D converter; Channels: 4; 16bit; 200ksps; 4.75÷5.25V; QSOP16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MAX1167BEEE+
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX1167BEEE+
Product downloads
Specification for A/D converter; Channels: 4; 16bit; 200ksps; 4.75÷5.25V; QSOP16
| Mounting | SMD |
| Case | QSOP16 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 4.75...5.25V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 4 |
| Interface | Microwire, QSPI, SPI |
| Operating current | 3.6mA |
| Converter resolution | 16bit |
| Sampling speed | 200ksps |
| Relative accuracy | 3LSB |