A/D converter; Channels: 1; 12bit; 333ksps; -5÷5V; SSOP24
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MAX122BENG+
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX122BENG+
Product downloads
Specification for A/D converter; Channels: 1; 12bit; 333ksps; -5÷5V; SSOP24
| Mounting | SMD |
| Case | SSOP24 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | -5...5V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | parallel |
| Operating current | 2.5mA |
| Converter resolution | 12bit |
| Sampling speed | 333ksps |
| Relative accuracy | 1LSB |