A/D converter; Channels: 4; 12bit; 133ksps; 2.7÷5.25V; QSOP16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
MAX1247BCEE+
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX1247BCEE+
Product downloads
Specification for A/D converter; Channels: 4; 12bit; 133ksps; 2.7÷5.25V; QSOP16
| Mounting | SMD |
| Case | QSOP16 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | LPC |
| Operating voltage | 2.7...5.25V |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 4 |
| Interface | SPI, Microwire, QSPI |
| Operating current | 1.8mA |
| Converter resolution | 12bit |
| Sampling speed | 133ksps |
| Relative accuracy | 1LSB |