PMIC; DC/DC converter; Uin: 2÷5.5V; Uout: -5.5÷-1.5V; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MAX1673ESA+
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX1673ESA+
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 2÷5.5V; Uout: -5.5÷-1.5V; SO8
| Output current | 125mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Power | 450mW |
| Number of channels | 1 |
| Topology | charge pump |
| Frequency | 350kHz |
| Input voltage | 2...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |