PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.6÷5.5V; Uout: 1.25÷5V; uMAX10; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MAX1973EUB+
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX1973EUB+
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.6÷5.5V; Uout: 1.25÷5V; uMAX10; buck
| Output current | 0.95A |
| Mounting | SMD |
| Case | uMAX10 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Power | 444mW |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 1.4MHz |
| Input voltage | 2.6...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |