Operational amplifier; 7.5MHz; Channels: 1; SO8; IB: 500pA; Iio: 1pA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MAX4237AESA+
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX4237AESA+
Specification for Operational amplifier; 7.5MHz; Channels: 1; SO8; IB: 500pA; Iio: 1pA
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | precision, rail-to-rail output, with shutdown |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 7.5MHz |
| Slew rate | 1.3V/μs |
| Input offset voltage | 20µV |
| Input offset current | 1pA |
| Input bias current | 0.5nA |