Operational amplifier; 6.5MHz; 2.7÷5.5V; Channels: 1; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MAX4239ASA+
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX4239ASA+
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 6.5MHz; 2.7÷5.5V; Channels: 1; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | low-drift, low noise, low offset, precision, rail-to-rail output, with shutdown |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 6.5MHz |
| Slew rate | 0.6V/μs |
| Input offset voltage | 2µV |
| Input offset current | 2pA |
| Input bias current | 1pA |