Operational amplifier; 500kHz; 2.7÷6V; Channels: 2; SO8
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
MAX492CSA+
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX492CSA+
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 500kHz; 2.7÷6V; Channels: 2; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | micropower, rail-to-rail |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 500kHz |
| Slew rate | 0.2V/μs |