PMIC; DC/DC switcher,PWM controller; Uoper: 8.4÷26.5V; Uout: 5V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MAX5094BASA+
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX5094BASA+
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC switcher,PWM controller; Uoper: 8.4÷26.5V; Uout: 5V
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck-boost, flyback, forward |
| Frequency | 1MHz |
| Output voltage | 5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC switcher, PWM controller |