PMIC; DC/DC converter; Uin: 1.8÷16.5V; Uout: 3÷16.5V; DIP8; boost
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MAX608EPA+
Manufacturer: MAXIM INTEGRATED
Manufacturer code: MAX608EPA+
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 1.8÷16.5V; Uout: 3÷16.5V; DIP8; boost
| Output current | 1A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Power | 727mW |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 300kHz |
| Input voltage | 1.8...16.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |